Iskenderun - Turecko 3

tr
12. září 2014

 

9.9.2014

Je takové horko, že jiné aktivity než občasné osvěžení v moři nepřipadají v úvahu. Ve stínu baru vyřizujeme korespondenci, zpracováváme fotky a zevlujeme. Navečer vyrážíme do ulic a kupujeme si pořádný turecký kebab a pivko. Domluva při nákupech je neskutečná legrace. Všechnu tu dobrotu si pak vychutnáváme "u nás" s pohledem na moře.

 

10.9.2014

Sebahattini, správce pláže a náš nový přítel, nás zve k sobě domů na oběd. Ze slušnosti odmítáme, ale trvá si na svém a my jste rádi. Jako všichni cestovatelé jsme si i my přáli poznat, jak opravdu žijí domorodci.

Konečně tak poznáváme jeho ženu Buket a syna Ümeta, o kterých nám dosud jen vyprávěl. Jsou moc milý a ihned nás vedou ke stolu, kde nás čeká spíše hostina než oběd. Spousta výborného jídla a absolutní bezprostřednost nás dostávají. Po jídle u tradičního čaje a kávy si povídáme. Tedy pokud to tak lze napsat. Sebahattini umí anglicky jen pár slovíček a tak i on mluví hlavně rodným jazykem, doplněným o pár výrazů, kterým rozumíme. Buket a Ümet mluví jen turecky, je to legrace. Když už nevíme kudy kam, Ümet zapojuje do konverzace google překladač. Ale i ten si občas neví rady ;o) Kačce se dostává i péče o vlasy, zjišťujeme totiž, že Ümet je kadeřník. Po chvíli přichází další členové rodiny, švagrová a matka a ihned se s námi dávají do řeči. Turecky, jak jinak ;o) Nemohou se Kačky vynadívat a okamžitě ji začnou říkat princezno. Vše vrcholí tím, že  Buket obdaruje Kačku náušnicemi a prstýnkem. Jsme v rozpacích a nevíme co máme dělat. Nechceme od nich dary, proto tam nejsme, už dost na tom, že nás nasytili, ale nechceme je ani urazit, což by mohlo podle výrazů nastat.

Na pláži pak Sebahattinovi darujeme láhev slivovice s logem BigTrip, kterou jsme dostali od Květoslava z firmy Nitara a pro všechny ostatní expediční rybičky. Jsme nadšeni, ale zároveň je nám líto, že toho nemáme víc, co bychom jim na oplátku mohli dát my.

Aby toho nebylo ten den málo, tak večer při zapisování do deníku ve venkovním baru, nám donesli kluci čaje a tradiční sladký dezert - künefe. A jak jinak, nic za to nechtěli. Je nám hloupé přijímat jídlo či dárky zadarmo a tak jsme je také vybavili rybičkami. Udělali jsme jim tím taky radost.

 

11.9.2014

Hned ráno jedeme do Iskenderunu do agentury zjistit nové informace ohledně dopravy do Egypta. Loď je již na cestě do Turecka a tak máme přijet zítra ráno, měli bychom se už naloďit.

Po příjezdu oznamuje Sebahattinovi, že zítra odjíždíme a toho to rozesmutní. Je to dojemné. Člověk s nímž se známe týden, projevuje více smutku než někteří naši "známý".

Večer se vedle v hotelu koná svatba a znenadání pro nás přiběhne Ümet, že jsou také na svatbě a že máme jít s ním, podívat se jak to probíhá. Jsme samozřejmě zvědaví a tak jdeme. Je to velká svatba (Sebahattin tvrdí že 100 lidí je malá svatba) plná milých lidí, kteří nás okamžitě berou za své a tak za chvíli Kačka tančí s Buket i s nevěstou. Já "musím" ochutnat Uzo, které chutná jako pendrek. Brrr...

 

Otevřenost, bezprostřední spontálnost a pohostinnost je tu naprosto běžný jev. Nabídka čaje, kávy či vody se tu považuje za samozřejmost, stejně jako pozdrav. Každý vás pozdraví a nebo na pozdrav odpoví. Stačí se zeptat, co které jídlo obsahuje a už vás někdo zve na oběd. Jejich štědrost a pohostinnost nás často přivádí do rozpaků, ale oni to berou jako samozřejmost a vůbec nic neočekávají. Pokud jim jejich náklonnost jakkoliv oplatíte, neskrývají své nadšení a emoce.

Ačkoliv díky nepořádku na ulicích působí země chudě a zanedbaně, lidé tu o sebe pečují. Zejména pak ti mladí. I přes zvyk odhazovat odpadky, kde se to namane, mají doma čisto a útulno.

I přes fakt, že je Turecko muslimská země, není to příliš znát. Ženy mají vlastní volbu v oblékání a nutno dodat, že se oblékají moderně, někdy až odvážně. Alkohol je běžně k dostání a netají se skutečností, že jim chutná. Většina lidí zde neovládá angličtinu, ale snaží se domluvit. A nebo jen potřebují čas. Po 3 dnech zjistíte, že někteří mluví anglicky lépe jak vy...jen si na začátku drželi odstup. Pak by s vámi diskutovali celý den úplně o všem.

Kebabárna
Kebabárna
Kebab
Kebab
Oběd u Sebahattina
Očista
Ümet kadeřník
Lejla
Náušnice
Harém
Ümet
Sebahattin
Ořechy
Velké prádlo
Künefe
Svatba
Svatba
https://www.traditionrolex.com/8